Osoby decydujące się na zakup nowego zegarka często zastanawiają się nad tym, czy lepszym rozwiązaniem będzie zegarek mechaniczny czy elektroniczny. Chociaż zarówno jedne, jak i drugie mają swoich zwolenników, to nie sposób zaprzeczyć temu, że jak na razie nowoczesny zegarek elektroniczny nie ma szans na to, by wyprzeć modele mechaniczne.
Zegarki mechaniczne na rękę wybierają przede wszystkim te osoby, które cenią klasykę i elegancki styl. Ich historia sięga końca XVIII wieku, podczas gdy pierwszy model elektroniczny został wyprodukowany dopiero w 1972. Dla niektórych bardzo ważny jest sam odgłos poruszających się wskazówek, którego nie wytwarzają zegarki elektroniczne. Można nawet usłyszeć opinie, iż takie zegarki posiadają „duszę”. O tym, że zegarki mechaniczne uznawane są za lepsze rozwiązanie może świadczyć fakt, że niektóre firmy mają swojej ofercie wyłącznie takie produkty, natomiast nie produkują zegarków elektronicznych. Co więcej, również na rynku wtórnym można dostrzec większą popularność zegarów mechanicznych.
Oznacza to, że osoby zainteresowane modelami elektronicznymi preferują nowe produkty, podczas gdy zwolennicy zegarków mechanicznych zwracają uwagę również na używane modele. Jest to w pełni zrozumiałe, jeżeli weźmie się pod uwagę fakt, że modele elektroniczne kupują głównie zwolennicy nowoczesnych technologii. Warto wspomnieć także o tym, że w sprzedaży dostępnych jest więcej zegarków elektronicznych dla kobiet niż dla mężczyzn. Panuje bowiem przekonanie, że kobiety bardziej zwracają uwagę na kwestię estetyki, natomiast dla mężczyzn ważna jest przede wszystkim strona techniczna. Z drugiej jednak strony dostępne w sprzedaży damskie zegarki mechaniczne cieszą się wśród kobiet ogromną popularnością.
Trudno jednoznacznie ocenić, jaki zegarek jest lepszy. W trakcie zakupu zegarka należy wziąć pod uwagę przede wszystkim dane techniczne oraz indywidualne preferencje przyszłego użytkownika. Bez trudu można kupić zarówno bardzo dobry zegarek mechaniczny, jak i elektroniczny.
Historia zegarków mechanicznych
Zegarek to przedmiot, bez którego żyjący współcześnie człowiek nie wyobraża sobie normalnego funkcjonowania. Chociaż nasi starożytni przodkowie nie dysponowali znanymi dziś zegarkami, to także dostrzegali potrzebę odmierzania czasu. Była ona niezbędna między innymi do określenia najlepszego momentu poszczególnych prac rolnych. Na przestrzeni wieków metody odmierzania czasu zmieniały się. Zegarki mechaniczne pojawiły się dopiero w średniowieczu.
Zdaniem badaczy pierwszy zegarek mechaniczny powstał w 1286 roku w Londynie w kościele św. Pawła. W następnym stuleciu zegary wieżowe zostały zbudowane w takich miastach jak Paryż, Bazylea, Wrocław, Strasburg, Frankfurt nad Menem, Norymberga oraz Metz. Na zegarek kieszonkowy trzeba było jednak jeszcze trochę poczekać. Wyprodukował go w XV wieku norymberski ślusarz Peter Henlein. Wykonał on zegarek z żelaza, który mógł pracować 40 godzin i mieścił się w kieszeni płaszcza oraz sakwie na pieniądze. Zegarki na rękę powstały natomiast pod koniec XVIII wieku. Pierwszy został wyprodukowany w genewskich zakładach zegarmistrzowskich Jaquet- Droz i Leschot. Był to zegarek na bransolecie. Nie oznaczało to jednak, że zegarki kieszonkowe zostały wyparte przez te przeznaczone do noszenia na ręce. Poziom produkcji jednych i drugich zrównał się dopiero w 1930 roku. Następną ważną datą w historii zegarków jest rok 1967, kiedy to zespół złożony z inżynierów szwajcarskich i japońskich stworzył prototyp zegarka z mechanizmem kwarcowym. Był on wnikliwie testowany w Obserwatorium w Neuchâtel, co pozwoliło potwierdzić fakt, że mechanizm ten znacznie przewyższa mechanizmy tradycyjne.
Zegarki mechaniczne nadal cieszą się ogromną popularnością, chociaż poważną konkurencję dla nich stanowią zegarki elektroniczne. Pierwszy tego typu model, który otrzymał nazwę Pulsar P1 Limited Edition, został wyprodukowany przez firmę Hamilton Watch Company w 1972 roku. Wielu ludzi uważa jednak, że nowoczesne zegarki elektroniczne nie są w stanie dorównać zegarkom mechanicznym.