Wielotematyczne

Zlewozmywak i bateria do kuchni

Kuchnia jest pomieszczeniem, które bez wątpienia w dzisiejszych czasach jest wizytówką domu. Miejsce to służy nam nie tylko do przygotowywania posiłków, ale także jest to też miejsce, w którym najczęściej odbywają się spotkania rodzinne i dochodzi do codziennej integracji. Rola kuchni jest więc bardzo ważna.

Coraz więcej czasu i uwagi poświęcamy na aranżację tego miejsca. Chcemy bowiem, żeby było nie tylko funkcjonalne, ale także i estetyczne. Współcześnie koszt wykończenia kuchni możemy porównać z łazienką, która jak dotąd uchodziła za najbardziej kosztowne pod względem remontu. Podczas wyboru poszczególnych elementów, w pierwszej kolejności skupiamy się na tym jakie meble kuchenne będą najlepsze, lub na tym jaki kupić piekarnik czy lodówkę. Tak naprawdę na samym końcu pozostawiamy wybór zlewozmywaka czy baterii do niego. A to właśnie zlew razem z baterią są tymi elementami wyposażenia, z których statystycznie korzystamy najczęściej, dlatego też tak ważny jest odpowiedni ich wybór.

Bateria zlewozmywakowa – na co zwracać uwagę?

Podczas wyboru baterii czy to łazienkowych czy kuchennych, większość osób zwraca uwagę w pierwszej kolejności na ich wygląd. Mają w końcu pasować do całości i być utrzymane w odpowiedniej stylistyce. Oczywiście jest to istotne. Jednak tak naprawdę w pierwszej kolejności powinniśmy skupić się na innych parametrach. Bateria, która będzie funkcjonalna przez wiele lat powinna być bezawaryjna a także przyczyniać się do zmniejszania ilości zużywanej wody. Dokonując wyboru powinniśmy zwrócić uwagę na to czy dany model posiada ceramiczną głowicę, oraz na to z jakiego materiału został wykonany korpus. Baterie kuchenne, które są godnymi polecenia, zrobione zostały z mosiądzu, który to najczęściej dodatkowo pokrywany jest warstwą chromu.  Aby bateria przyczyniała się do zmniejszenia zużycia wody powinna mieć też chociażby perlator. Jest to specjalne sitko, które zasysa powietrze i miesza z nim wodę. W rezultacie wypływająca woda ma większą objętość, jest napowietrzona. My dzięki temu prostemu urządzeniu, zużywamy natomiast dużo mniej wody. Tak naprawdę jej zużycie może zostać zmniejszone podczas normalnego, codziennego użytkowania. Istotne jest także to czy bateria ma obrotową wylewkę, a może nawet i wyciąganą. Oczywiście wszystko zależy od tego jakie prace wykonujemy w kuchni i czy aby na pewno taka opcja będzie dla nas przydatna. Obrotowa wylewka pozwala na łatwiejsze umycie powierzchni zlewu. Można wstawiając chociażby garnek ustawić wylewkę w taki sposób, aby się on zmieścił. Natomiast w momencie, gdy bateria posiada wyciąganą wylewkę może być jeszcze łatwiej. Można np. napełnić garnek bez wstawiania go do zlewu, gdyż wyciągana wylewka może być długa nawet na 1,5 metra. Taka wyciągana wylewka może być niezmiernie pomocna podczas mycia owoców i warzyw. Z całą pewnością jest ułatwieniem w kuchniach, w których na co dzień sporo się gotuje. Słuchawka takiej baterii zazwyczaj posiada dwie funkcje strumienia wody. Także oprócz tego standardowego jest np. funkcja prysznica. Na rynku jest spory wybór baterii kuchennych. Jednak zawsze opłacalne jest zakupienie tego typu urządzeń od sprawdzonych producentów. Będziemy mieli pewność, że produkt został rzetelnie wykonany, a także w razie takiej konieczności, nie będzie problemu z otrzymaniem do baterii części zamiennych.

 

Zlewozmywak jaki wybrać?

Chociaż praktycznie w każdym domu dzisiaj znajduje się zmywarka, rzadko kto jest w stanie wyobrazić sobie to by nie było w kuchni zlewozmywaka. Być może jego funkcja nieco się zmieniła i nie musi mieć on tak dużych rozmiarów, jak jeszcze kilka lat temu, to nadal jest to niezbędny element wyposażenia wnętrz. Do najczęściej spotykanych należą te ze stali lub zlewozmywaki granitowe. Jedne i drugie posiadają wiele zalet. Różnią się jednak trwałością i odpornością na kilka czynników. Zlewozmywaki wykonane z granitu są niezwykle trwałe, odporne na wysokie temperatury, a także na ich wahania. Nie należy obawiać się porysowania powierzchni silną chemią czy ostrymi myjkami. Nie musimy uważać także podczas mycia ostrych przedmiotów np. noży. Dobrze pielęgnowany zlew granitowy będzie sprawdzał się przez wiele lat. Do jego wad zaliczyć należy wysoką wagę, a także i dosyć wysoki koszt. Drugim rodzajem są zlewy wykonane ze stali. Ze względu na swoją estetykę będą pasowały zarówno do wnętrz klasycznych jak i nowoczesnych. Minusem jest jednak to, że taki zlew stosunkowo łatwo można zarysować. Dużym atutem natomiast jest to, że tego rodzaju zlewy są lekkie i nie kosztują dużo.

 

Często jest tak, że zlew znajduje się w komplecie razem z baterią. Rozwiązanie to jest niezwykle praktyczne. Mamy bowiem pewność, że wszystko razem będzie do siebie pasowało nie tylko rozmiarem, ale i pod względem stylistyki. Baterie, które znajdują się w komplecie razem ze zlewozmywakiem zazwyczaj dostępne są w tej samej kolorystyce. Zestawy takie zazwyczaj też są opcją dużo tańszą.

 

Aranżacja kuchni najczęściej nie należy do najtańszych. Warto jednak wybierając poszczególne elementy wyposażenia skupić się na tych, które użytkowane są najczęściej. Z całą pewnością jednymi z ważniejszych są zlewozmywaki oraz baterie kuchenne. To z nich bowiem korzystamy dużo częściej niż chociażby z piekarnika, czy mikrofalówki. Warto zatem wybrać takie, które nie tylko będą stanowiły ozdobę wnętrza, ale także będą ergonomiczne podczas codziennego użytkowania. Czasem jest tak, że wszystkie elementy wyposażenia, łącznie z meblami można kupić w jednym miejscu, przy większych zamówieniach liczyć można na rabaty, także jest to opcja najbardziej korzystna. Wiele osób zastanawia się również nad tym czy korzystniej jest robić takie zakupy w sklepach stacjonarnych czy internetowych. Są zwolennicy zakupów stacjonarnych. Mają wtedy bowiem możliwość zobaczyć i dotknąć dany produkt. Najczęściej jest jednak tak, że w tego typu sklepach ceny są wyższe. W sklepach internetowych jest dużo większy wybór, asortyment znajduje się w niższych cenach. Nie mamy zazwyczaj jednak możliwości poradzenia się w wielu kwestiach. Chyba najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest wybranie produktów stacjonarnie a zamówienie ich przez Internet.

Możliwość komentowania Zlewozmywak i bateria do kuchni została wyłączona