Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałeś z wypożyczalni samochodów powinieneś poznać kilka ważnych informacji, zanim wsiądziesz za kierownicę wynajętego auta. Pozwoli Ci to uniknąć nieprzyjemnośći przy zwracaniu samochodu do wypożyczalni.
Porównaj kilka wypożyczalni
Na samym początku porównaj ceny wynajmu w różnych wypożyczalniach. Może się okazać, że jeśli tego nie zrobisz sporo przepłacisz. Większość wypożyczalni działa w internecie, więc powinno Ci to zająć kilka minut. Zazwyczaj wypożyczalnie przy lotniskach są dużo droższe niż te w centrum miasta. Może się jednak okazać, że przejazd z lotniska do centrum będzie droższy niż wypożyczenie samochodu przy porcie. Dlatego upewnij się jakie są dokładne kwoty co do wynajmu i po prostu przelicz co się bardziej opłaca.
Czas wypożyczenia auta
Zwrócić uwagę na czas, na jaki chcesz wypożyczyć auto. Jeśli chcesz wypożyczyć auto na dłużej, nie sugeruj się jedną dobą w cenniku firmy. Wypożyczalnie często dla osób wypożyczających auta na dłużej mają specjalne ceny. Może się wtedy okazać, że teoretycznie tańsza wypożyczalnia na dobę, jest dużo droższa wypożyczając auto na kilka dni. Dlatego warto dokładniej przejrzeć stronę internetową firmy wypożyczającej samochody, lub jeszcze lepiej będzie tam zadzwonić i poznać szczegóły konkretnych ofert.
Rodzaj auta a cena
Cena wynajmu zależy również od tego jaki samochód chcesz wypożyczyć. Im nowszy i lepszy model, tym drożej. Więcej zapłacisz za wysokiej klasy limuzynę czy SUVa, a mniej za małe, miejskie auto. W tym przypadku dobrze jest także porównać kilka wypożyczalni, pod kontem interesującego Cię samochodu.
Dodatkowe wyposażenie
Jeśli będziesz potrzebował dodatkowego wyposażenia, np. w postaci fotelika dla dziecka, warto od razu sprawdzać oferty pod tym kontem. Podczas rozmowy od razu mów o tym, aby później nie było niemiłych niespodzianek, że dodatkowo trzeba dopłacić.
Wiek
Twój wiek i staż kierowcy może mieć wpływ na cenę. Nie wszystkie wypożyczalnie zwracają na to uwagę, ale może się tak zdarzyć. Zazwyczaj osoby, doświadczone wiekiem i stażem kierowcy płacą mniej niż ci, którzy prawo jazdy mają od niedawna i dodatkowo są jeszcze młodzi wiekiem.
Kaucja
Kiedy już jesteśmy przy cenach, warto wspomnieć o kaucji jaką pobiera firma wypożyczająca auta. Kwota kaucji jest zależna od klasy auta i konkretnej wypożyczalni. Dlatego tak ważne jest porównanie kilku firm. Kwotę wpłaca się gotówką, jednak częściej wykorzystywana jest karta kredytowa (nie bankomatowa), na której blokowane są określone środki.
Hotele, lotniska
Jeśli wyjeżdżasz na wakacje, warto dowiedzieć się czy wypożyczalnia współpracuje z hotelami i lotniskami. W jakim czasie ewentualnie mogłaby dostarczyć auto w dane miejsce. Warto sprawdzić przy okazji czy firma oferuje promocje i zniżki, które pomogłyby Ci obnizyć opłaty. Nie sugeruj się jednak promocjami, bo finalnie może się okazać, że zapłacisz drożej niż w normalnej wypożyczalni. Dokładnie zapoznaj się wtedy z warunkami umowy – to podstawa.
Rezerwacja online
Kolejna kwestia to płatność przez internet. Wiele firm wypożycza swoje samochody taniej osobom, które dokonują rezerwacji auta przez internet.
Z tej opcji jednak warto skorzystać, jeśli jesteś pewien, że wypożyczasz auto. Dlaczego? Ponieważ zazwyczaj trzeba dokonać wcześniejszej przedpłaty, która przepadnie jeśli się rozmyślisz.
Czytaj umowę
Kiedy już ustalisz z jakiej wypożyczalni chcesz skorzystać, koniecznie dobrze przeczytaj umowę, zwłaszcza tekst małym drukiem.
W umowie powinien znaleźć się zapis dotyczący ubezpieczenia. Dowiedz się czy w cenie wynajmu jest ubezpieczenie i co dokładnie obejmuje. Ten zapis jest bardzo ważny, aby przy oddawaniu auta nie okazało się, że musisz dodatkowo zapłacić za kradzież auta lub rysy na karoserii.
Jeśli w cenie wynajmu nie ma ubezpieczenia, koniecznie dopłać i nie martw się w razie nieprzewidzianych wypadków. Jeśli ubezpieczenie obejmuje tylko część interesujących Cię świadczeń, warto również dopłacić i być spokojnym.
Niektóre wypożyczalnie zastrzegają sobie w umowie dzienny limit kilometrów. Warto przyjrzeć się czy ten zapis istnieje, jeśli zamierzasz przemierzać dalekie trasy i odpowiednio zmodyfikować umowę lub skorzystać z innej, bardziej Tobie przyjaznej wypożyczalni.
Dodatkowo, warto sprawdzić w umowie czy zawarte dane są poprawne i nie ma w nich błędu. Ta kwestia wydaje się oczywista, ale czasami lubi wkraść się błąd. Sprawdź przede wszystkim numer VIN samochodu, który wypożyczasz i nr rejestracyjny.
Pamiętaj, aby dokładnie sporządzone dokumenty wozić zawsze przy sobie, ponieważ uprawniają do poruszania się wynajętym autem.
Stan auta przed wypożyczeniem
Kiedy jesteś już zdecydowany na konkretną wypożyczalnię, auto i przejrzałeś dokładnie umowę, teraz kolejna kwestia, mianowicie, dokładnie sprawdź samochód, jeszcze przy pracowniku firmy. Może się okazać, że auto ma jakieś zarysowania, wgniecenia, braki itp., które mogą później obciążyć Twoje konto przy oddawaniu auta. Warto w takiej sytuacji wszystko dokładnie ustalić z wypożyczającym, a nawet zrobić zdjęcia usterek. Upewnij się, że firma wszystko dokładnie odnotowała na ten temat. Jeśli tego nie zrobisz, możesz być później obciążony dodatkowymi kosztami, które firma będzie chciała wyłudzić.
Oddając auto
Bardzo ważny przy oddawaniu auta jest czas. Zazwyczaj najlepiej odprowadzić samochód najpóźniej o godzinie, o której został wypożyczony. Umowa może również wskazywać do kiedy należy zjawić się z pojazdem. Zwróć na to szczególną uwagę, bo może się okazać, że zapłacisz niepotrzebnie za dodatkowy dzień.
Kolejna kwestia to pełny bak. Kiedy wypożyczasz auto, jest ono zazwyczaj zatankowane. Z taką samą ilością paliwa musisz wrócić z pojazdem do wypożyczalni. W innym przypadku możesz zostać obciążony dodatkowymi kosztami, które nie będą równowartością brakujących litrów paliwa po cenie rynkowej lecz dużo wyższej.
Uważaj na niektóre wypożyczalnie, które nakazują zatankowanie paliwa w ich formie, które jest dużo droższe niż normalnie na rynku. Najlepiej zrezygnować z takiej wypożyczalni.
Niektóre sieci wypożyczalni oferują swoim klientom możliwość oddania samochodu za granicą lub w innym mieście w ich punkcie. Jest to opcja dodatkowo płatna, ale czasami bardzo przydatna dla niektórych.
Nie każdy wypożyczy samochód
Kto by się spodziewał, ale nie każdy może wypożyczyć auto. Wszystko zależy od wypożyczalni, która ma swoje zasady. Niektóre nie wynajmują aut kierowcom, którzy mają poniżej 21 lat. Inne firmy nie udostępniają pojazdów kierowcom ze stażem poniżej dwóch lat. Czasami klient nie wypożyczy auta, jeśli nie posiada karty kredytowej. W wielu przypadkach samo prawo jazdy nie wystarczy. Pamiętaj, aby mieć ze sobą inny dokument potwierdzający Twoją tożsamość, np. dowód osobisty. W przeciwnym wypadku możesz nie wypożyczyć auta.
Podsumowując, wypożyczenie auta nie jest trudne. Trudniejsze jest uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek. Wystaczy jednak, że zapoznasz się z kilkoma kwestiami na jakie należy zwrócić uwagę przy wynajmowaniu auta, a unikniesz nieprzyjemności. Pamiętaj, że jeśli masz niestandardowe życzenia co do wynajmu, nie zapomnij o tym wspomnieć podczas rozmowy z wypożyczającym. Zazwyczaj można się dogadać i cieszyć z jazdy.